Gdy decydowaliśmy się na nową, otwartą i transparentną komunikację z mielecką społecznością chcieliśmy, by dyskusja opierała się o fakty. Liczą się dla nas czyny, a nie tylko słowa – dlatego też gorąco zachęcamy Stronę Społeczną do wizyty w naszej fabryce, abyśmy mogli zaprezentować, jak działamy. Postanowiliśmy ponadto, w pierwszej kolejności, rozprawić się z wieloma mitami, jakie narosły przez 20 lat naszej działalności w Mielcu. To wszystko spowodowało, że byliśmy przez długi czas świadkami merytorycznej dyskusji, na temat powietrza w naszym mieście. Niestety, od momentu awarii w naszej firmie obserwujemy, że tematyka mieleckiego powietrza zaczęła koncentrować się wokół subiektywnych odczuć i przekonań.

Biorąc pod uwagę powyższe, chcieliśmy możliwie pełnie odnieść się do niektórych krzywdzących sformułowań, jakie istnieją ostatnio w przestrzeni publicznej.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze działania były oceniane krytycznie – dlatego też postawiliśmy na faktyczne działania. Najlepszym tego przykładem jest montaż systemu UTWS, który wedle niezależnych badań zaprezentowanych przez Urząd Miasta, ograniczył o 99% nasz wpływ na mieleckie powietrze.

Chcieliśmy z pełną mocą podkreślić, że pojawiające się w przestrzeni publicznej sugestie, jakoby Kronospan negował Pozwolenie Zintegrowane z 20 czerwca 2018 r. jest błędną interpretacją zapisów prawnych, których jedynym celem jest wprowadzenie mieszkańców Mielca w błąd i podsycanie emocji wokół firmy. Co dobitnie pokazują nasze aktywności, w celu wykonania wszystkich zapisów Pozwolenia Zintegrowanego.

Nie da się interpretować jakiegokolwiek tekstu prawnego, bazując jedynie na jego małych fragmentach. Nie da się również dokonać rzetelnej prawnej interpretacji, bez umieszczenia jej w konkretnym kontekście, jaki nadaje mu forma odwołania i sama procedura odwoławcza.

Jesteśmy otwarci i transparentni. Dlatego też dalej podkreślamy, że zgadzamy się z ideą Pozwolenia Zintegrowanego.

W osobnych tekstach oraz grafikach odniesiemy się do najbardziej jaskrawych przykładów manipulacji, jakie pojawiły się ostatnio w przestrzeni publicznej.

Podtrzymujemy swoją otwartość na dialog. Chcieliśmy z tego miejsca ponownie zaprosić przedstawicieli Strony Społecznej na spotkanie i dyskusję na temat Faktów i Mitów naszej działalności. Naszym zdaniem, dyskusja na temat tak ważnych i skomplikowanych dokumentów jak np. pozwolenie zintegrowane, nie powinna odbywać za pośrednictwem mediów i portali społecznościowych. Gdy usiądziemy wspólnie przy stole będzie można wszystkie ważne kwestie przedyskutować w pełni. Proponujemy datę 29.08.2018 r. w siedzibie naszej firmy. Wierzymy, że tylko dzięki rozmowie jesteśmy w stanie dojść do merytorycznych wniosków, z korzyścią dla całego Mielca.

Zmieniamy się dla Mielca!